Youtube

Mariusz Szczygieł

Rozwiń >
Reporter, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1995–2001 prowadził talk-show ,,Na każdy temat" w TV Polsat, przez lata związany z  „Dużym Formatem”. Wydał sześć książek: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, 2011), Gottland (2006, 2010), antologię 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła (2009, 2011), Kaprysik. Damskie historie (2010), Zrób sobie raj (2010) orazLaska nebeska (2012). Wykonując mrówczą pracę przy redakcji Antologii polskiego reportażu XX wieku, sięgnął do wielu źródeł i dokumentów, by nakreślić czytelnikom tło społeczno-polityczne  i przybliżyć biografie niektórych już zapomnianych autorów. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków, m.in. czeski, rosyjski, ukraiński, włoski, hiszpański, niemiecki, węgierski i estoński. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Fundację Instytut Reportażu (www.instytutR.pl). Laureat wielu nagród literackich m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Fascynuje go historia i kultura Czech.
dr Adriana Bartnik

dr Adriana Bartnik

Rozwiń >
Adiunkt w Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, socjolożka, politolożka i prawniczka. Zastępczyni redaktora naczelnego „Biuletynu Młodych Naukowców – StRuNa”, ekspertka programów Watchdog.edu.pl, współtwórczyni projektu Polska.Edu.Pl. Trenerka komunikacji miękkiej, autorka publikacji, ekspertyz i procedur antymobbingowych, specjalistka i mediatorka w sporach pracowniczych z zakresu mobbingu. Z Fundacją Fundusz Pomocy Studentom od kilku lat kilku lat przeprowadza monitoringi środowisk akademickich. Na swoich zajęciach wprowadza studentów w temat dostępu do informacji publicznej i zachęca do aktywnego korzystania ze swoich praw. Współpracuje ze środowiskiem organizacji pozarządowych, które wspiera na poziomie eksperckim w zakresie badań, ewaluacji, wykładów, szkoleń i porad prawno-socjologicznych. Współpracowała m.in. z Instytutem Spraw Publicznych, Fundacją Court Watch Polska, Fundacją Rodzić po Ludzku, Fundacją Fundusz Pomocy Studentom. Członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Prywatnie zafascynowana teatrem, pisze scenariusze i wystawia sztuki, fanka piłki nożnej. W ludziach ceni poczucie humoru (kolekcjonuje „suchary”).
Łódzka Koalicja na rzecz jawności

Łódzka Koalicja na rzecz jawności

Rozwiń >
Łódzką Koalicję na rzecz Jawności tworzą Katarzyna Krześniak-Dęga, Małgorzata Rogalska, Krystyna Wardal, Ewa Ber, Adam Dobrawy i Zbigniew Lasoń. Ich działania wspiera radca prawny Mariusz Trojanowski. Koalicja powstała, by skupić wszystkie inicjatywy związane z jawnością życia publicznego w województwie łódzkim. Dlaczego kłódki? Jak ktoś zauważył, dzięki ich działaniom urzędy musiały otworzyć szafy, teczki, pliki i pokazać dokumenty. To znaczy upublicznić i odpowiedzieć na nurtujące mieszkańców pytania np. dotyczące plan władz dotyczące ich okolicy i wydatki z publicznej kasy. Założyciele koalicji za cel stawiają sobie za cel zrzeszanie i edukowanie mieszkańców, lokalnych liderów, sołtysów, radnych – wszystkich, którzy chcą pracować na rzecz jawności i podejmować inicjatywy na rzecz pozyskiwania informacji publicznej. Do współpracy zapraszają osoby nie tylko z rejonu Łodzi.
Alina Czyżewska

Alina Czyżewska

Rozwiń >
Aktorka, mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Jak mówi, “nie ma czasu stać w reflektorach, gdy dookoła jest tyle do zrobienia”. Współzałożycielka i jedna z liderek ruchu Ludzie dla Miasta, którego kandydat na prezydenta wygrał w I turze w wyborach samorządowych. Teraz uważnie patrzy mu na ręce. Wymaga od władz działania zgodnego z prawem, uwzględniającego głos mieszkańców, a co najważniejsze, jawnego. Swoją wiedzę wykorzystuje też w obszarze, na którym zna się najlepiej – czyli w kulturze. Doprowadziła do sądu sprawę unieważnienia przez marszałka konkursu na dyrektora jednego z toruńskich teatrów.
Kancelaria Prawnicza Marek Poksiński

Kancelaria Prawnicza Marek Poksiński

Rozwiń >
Kancelaria radcy prawnego Marka Poksińskiego to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się Kancelaria, która od 1998 roku świadczy kompleksową obsługę prawną przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych. Kancelaria specjalizuje się w szeroko rozumianych: prawie cywilnym w tym w prawie rodzinnym i spadkowym, prawie pracy, prawie gospodarczym, upadłościowym, jak również w prawie restrukturyzacyjnym, a także w prawie administracyjnym i sądowoadministracyjnym oraz w zakresie dostępu do informacji publicznej. Zespół Kancelarii, na czele z radcą prawnym Markiem Poksińskim, tworzy grupa młodych, kreatywnych prawników, których zaangażowanie w wykonywaną pracę gwarantuje wysoki poziom obsługi prawnej. Każdego z prawników cechuje wysoki profesjonalizm i poziom merytoryczny oraz indywidualne podejście do klienta. Ponadto każdy z nich specjalizuje się w innej dziedzinie prawa, co pozwala Kancelarii na oferowanie swoim Klientom szerokiego zakresu usług prawnych. Osobami odpowiedzialnymi za program „Ambasadorzy i Ambasadorki Jawności” są aplikanci radcowscy: Izabela Kraśna i Adam Gryckiewicz.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska
ul. Ursynowska 22/2, Warszawa
biuro@siecobywatelska.pl
+48 22 844 73 55